Zázračný propolis: Domácí tinktura a mast krok za krokem
Potýkáš se s bolestmi zubů, hlavy, nebo trpíš často na afty? Zlobí tě pravidelná nachlazení, rýma, nebo opary? Jsi zoufalá z lupů ve vlasech a máš problémy s padáním vlasů? Trápí tě nadýmání, zácpa či průjem? Máme pro tebe řešení na všechny obtíže!
Nebudeme tajnůstkařit a prozradíme ti, že ve všech případech je pro tebe to pravé ořechové propolis. Nenápadný a jaksi stále opomíjený malý velký zázrak našich včeliček. Ony vůbec všechny včelí produkty, ať už je to propolis, mateří kašička, či med jsou až překvapivě zdravé a využívaly se k léčbě odpradávna. Jen dnešní civilizace na ně tak nějak pozapomněla a raději se nacpává preparáty z lékárny. A věř, že mnohdy zbytečně, protože některé na propolis zkrátka nemají.
Když se řekne propolis…
Víš, o čem je vůbec řeč, řekne-li se propolis? Propolis je stavební materiál včel, jímž si pilně tmelí skulinky v úlu. Je to vosková pryskyřice, lidově také dluž, smoluňka, včelí tmel, k němuž včely sbírají materiál na rostlinkách. Některé rostliny totiž produkují pryskyřičné látky a včely toho využívají na zvelebování, výstavbu, výstelku i ochranu svého úlu a buněk v něm. Včelaři seškrabávají tenhle voskový poklad a využívají jej sami, či poskytují dále pro výrobu nejrůznějších tinktur, kapslí a pastilek, mastí a emulzí, které jsou vhodné k léčbě pestré škály obtíží. To jsou věci co? Kusy stěn včelího příbytku a léčí!
Vědělas, že propolis byl využíván již za doby faraónů? A to nejen k léčbě, ale i k balzamování těl. On je totiž propolis nerozpustný ve vodě. Pro nás je však mnohem víc důležitější, že navíc obsahuje mnoho užitečných látek. A není jich málo: od celé řádky flavonoidů a vitaminů, přes enzymy a mastné kyseliny, až po nebývale mnoho minerálů. Celkově podporuje imunitní systém, má antibiotické i antiseptické účinky, také skvěle funguje na krvetvorbu a snižuje vysoký krevní tlak.
Čáry máry s propolisem
Propolis odebraný z úlu (neboj, seškrabává se jen trocha z okrajů a domeček se včelám neničí ani neboří) se zbaví nečistot, vosku a pak extrahuje na zmíněné formy – tinkturu, mast či dále zpracuje na pastilky, kapsle nebo emulzi.
Nejlepší formou se zdá být tinktura, která má pestrou škálu využití na mnohé neduhy. Můžeš si díky ní pomoci od mnohého. Mně osobně se povedlo díky propolisu zbavit opakovaných bolestí v krku a obtíží s krční sliznicí. Nezabíralo mi nic, ani antibiotika a imunopresiva. Měsíc jsem se každý den ošklíbala, kroutila a polykala večer lžičku tinktury před spaním, blee. Bylo to hnusné a silné díky luhování v alkoholu, ale účinné.
Propolisová tinktura je efektivní lék, ničí perfektně mnohé bacily, stafylokoky i hemofily. A vyrobit si tinkturu či mast můžeš i sama. Čistý propolis získáš od včelařů, ve včelařských obchodech, nebo i v obchůdcích se zdravou výživou. A my ti poradíme, jak na to:
Jak na tinkturu?
1 díl propolisu rozmíchej ve 2 dílech 96% ethanolu (lze ale využít i méně procentní čistý bílý alkohol, např. vodku). Ve vhodné nádobě s uzávěrem při pokojové teplotě a za občasného míchání vše maceruješ, neboli luhuješ několik dní (ideálně týdnů či měsíců – čím déle, tím lépe). Nečistoty z tekutiny scedíš přes gázu či plátno, samozřejmě chceš-li to mít tip ťop, můžeš ještě filtrovat přes filtrační papír a odstranit zbytek kalu. Takováto tinktura je roztokem propolisu. Lze využít přímo tak jak je tinktura hotová, anebo ji ředit vodou.
Jak na mast?
Vyrobenou propolisovou tinkturu smícháš s vepřovým sádlem, opatrně zahřeješ na 50 °C a mícháš do odpaření etylalkoholu. Když to chceš mít bez práce, postačí pořídit základ masti v lékárně a do něj tinkturu zamíchat. Mast je výborným desinfekčním a účinným prostředkem proti většině kožních problémů.
A nač, kdy a jak využívat tinkturu?
- ústní voda – propolisová tinktura zředěná vodou v poměru 1 : 2 je prima ústní voda
- zánět dásní – můžeš ji použít při zánětu dásní, když vyplachuješ ústa tinkturou ředěnou s vodou 1:1
- afty potírej tinkturou několikrát denně do vymizení
- bolesti zubů – do bolavého zubu kápneš tinkturu, anebo potřeš dáseň a bolavý zub se brzy umoudří
- bolesti hlavy – i na ty platí tinktura, pomáhají masáže krční páteře, obklady na zátylku, potírání spánků a také dlouhodobé polykání 10 – 30 kapek tinktury 1x až 3x denně rozmíchané ve sklence vody či čaje
- angínu zničíš tak, že při nemoci bereš 1 kávovou lžičku tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje 2 až 3x denně, případně kloktej skleničku vlažné vody s 1 kávovou lžičkou tinktury
- pravidelná nachlazení – polykej 1x – 2x denně 10 – 20 kapek tinktury
- rýma – tady je ideální mast, ale nemáš-li ji, nařeď tinkturu 1:2 a vytírej nos
- opary – cítíš-li pnutí na rtu a svědění, potírej místo tinkturou, a když už se opar vytvořil, vysušuj jej tinkturou, lze také přikládat obklady tinktury ředěné vodou 1:1
- lupy ve vlasech – lžíci tinktury naliješ do 250 ml šamponu či kondicionéru a používej
- padání vlasů – stejně jako u lupů nalij lžíci tinktury do 250 ml šamponu či kondicionéru a myj si vlasy
- nadýmání – dej si 2x denně 1 kávovou lžičku tinktury
- zácpa – pomůže na ni 1x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje
- průjem – na lačno ráno a večer si dopřej 1 kávovou lžičku tinktury ve skleničce vlažné vody
- preventivně – užívej tinkturu samotnou nebo v čaji a to 10 kapek denně
Docela propolisový nářez, že? Propolis je opravdu malý včelí zázrak. A bonbónek na závěr? Propolis nejenže zlepšuje hojení ran, popálenin a léčí kožní obtíže, ale je to takový malý včelí facelift, jelikož podporuje elasticitu pokožky a navyšuje její svěžest a mladistvost. A to už stojí za testnutí, nemyslíš?
Zdroj foto: shutterstock.com, pinterest.com